Gyakran ismételt kérdések

Mikor forduljak pszichológushoz?

Amennyiben úgy érzi, hogy megoldhatatlannak tűnő feladattal néz szembe; problémája akadályozza, megnehezíti mindennapi életvitelét; komoly stresszt vagy szorongást él át; testi tüneteket mutat; nehézsége életének más területeire is kihat (család, tanulmányok, munka, barátok); kapcsolatai megváltoztak; esetleg jelentősen leromlott a teljesítménye.

Amennyiben azt tapasztalja, hogy gyermeke nehéz helyzetbe került, akár családi vagy iskolai élete során; viselkedése, kapcsolatai megváltoztak, teljesítménye leromlott vagy testi tüneteket mutat.  

Hogyan tud segíteni a pszichológus?

A pszichológus lehetőséget nyújt, hogy a kliens egy biztonságos, ítélkezéstől mentes, támogató légkörben oszthassa meg a problémáját. Visszajelzései, kérdései révén segít a nehézségeket átlátni, tágabb nézőpontból szemlélni, megérteni azok eredetét, a hozzájuk kapcsolódó érzéseket és gondolatokat. Támogatja a klienst, hogy felismerje és kiaknázza az erősségeit, új készségeket sajátítson el. Hisz abban, hogy mindenki saját maga legfőbb szakértője, és a közös munka során felfedezett erőforrások segítségével, a jövőben önállóan is tud boldogulni.

A gyermekekkel folytatott pszichológiai munka során a szavak háttérbe szorulnak, helyette előtérbe kerül a képzelet, játék, alkotás és mese. A pszichológus biztonságos közeget teremtve hangolódik össze a gyermekkel, figyelembe véve az életkori sajátosságait és az egyéni szükségleteit. A fent leírt tevékenységek révén a gyermek képes kifejezni a nehézségeit, érzéseit, az őt foglalkoztató eseményeket. A szakember ezeken keresztül segít a gyermeknek a feldolgozásban, korrektív élmények átélésében. 

Mi történik az első alkalommal?

A telefonon vagy e-mailben történő bejelentkezést követően időpontot kap egy első interjús alkalomra. Ennek során kifejtheti miben szeretne segítséget kérni, illetve tájékoztatást kap a közös munka kereteiről. Amennyiben azt elfogadhatónak találja, szóbeli és/vagy írásbeli megállapodást kötünk, melyben rögzítjük a tanácsadás vagy terápia lépéseit,  a találkozások gyakoriságát, díját és a közös munka várható hosszát.

Hogyan zajlik a közös munka?

A közös munka első szakaszában a cél a probléma részletesebb feltárása, kibontása, valamint az ismerkedés, bizalomépítés. A kliens átfogóbb megismerése érdekében tesztek felvételére is sor kerülhet, melyekről néhány alkalommal később visszajelzést is kap. Ezt követően indul a munkafázis, melyben a kitűzött cél megvalósítására fókuszálunk. Időről időre átbeszéljük az elmúlt alkalmak eredményeit, és amikor a cél megvalósulni látszik és úgy tűnik a kliens már egyedül is boldogul - természetesen közös megegyezés alapján -, megkezdődik a terápia lezárása. Ennek során összegezzük a folyamatot, újra átbeszéljük a hozott problémát, hogy mi lehetett a hátterében és hogyan sikerült túljutni rajta. A szakember visszajelzést ad a kliens erősségeiről, megküzdési módjairól, melyeket a jövőben alkalmazni tud. Bizalmát fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy a kliens önállóan is boldogul a jövőben. Mindemellett lehetőséget biztosít arra, hogy visszatérjen, ha szükségét érzi.

Gyermekek esetében az első két találkozáson csak a szülők vannak jelen, kivéve serdülők esetén, ahol mindhárman részt vehetnek. Szerencsés, ha mindkét szülő részt tud venni az alkalmakon. Egy szülő esetén fontos, hogy a másik tudtával és beleegyezésével kell történjen a gyermekükkel folytatott munka. A fentieket követően megkezdődhet a gyermek pszichodiagnosztikája, amikor a szakember beszélgetéseken, teszteken, közös játékon keresztül tárja fel a hozott probléma hátterét, mozgatórugóit. A 3-5 alkalmas folyamat végén visszajelzést kap a gyermek és a szülők is. A szakember felvázolja a lehetséges beavatkozási módokat, majd a családdal együtt megegyeznek a közös munka céljáról, jellegéről (gyermekterápia, nevelési tanácsadás, stb.), gyakoriságáról, várható hosszáról. A gyermekekkel folytatott munka minden esetben kiegészül a szülőkkel folytatott konzultációkkal, melyek általában havonta egy alkalommal történnek. Ekkor információt cserélnek a gyermek állapotáról, a pszichológus visszajelzést ad a terápia folyamatáról. Amikor úgy érzik a közös cél megvalósításra került, megkezdődik a terápia lezárása.

Milyen hosszú egy alkalom?

Az egyéni ülések időtartama 50 perc, a pár - és családterápiák 90 percesek.

Milyen gyakran és mennyi ideig tart a terápia vagy tanácsadás?

Az egyéni ülések általában heti rendszerességgel zajlanak, pár - és családterápiák esetén két - vagy háromhetente találkozunk. A közös munka várható hosszát már a folyamat elején megbeszéljük, azonban függ a probléma természetétől és a kliens motivációjától is. Közös megegyezés alapján rövidebb vagy hosszabb is lehet a folyamat.

Le tudom mondani az időpontomat?

Időpont lemondására vagy módosítására legkésőbb az ülést megelőző 24 óráig van lehetőség. Amennyiben a lemondás 24 órán belül történik, a kliens vállalja az elmaradt ülés díjának megfizetését.