Pár - és családterápia

Egy egyén lelki egészsége nagy részben a családi kapcsolatok minőségén múlik. Mind párként, mind családként számos változással kell szembenéznünk az egyes életszakaszokban, melyek gyakran nem várt, megoldandó kihívások elé állítanak minket. Előfordulhat, hogy olykor nem látjuk a továbbvezető utat, megbillen az egyensúlyunk, elakadunk.

Ilyenkor nyújthat segítséget a család- és párterápia, melynek szemlélete szerint a pár és a család olyan, mint egy rendszer, amiben minden tag kölcsönösen hat egymásra. Éppen ezért, amikor egy kritikus élethelyzetben elakadás történik, a rendszer minden tagjának bevonásával hatékonyabbá válik a nehézség kezelése. Amennyiben nincsenek gyermekek, vagy a probléma jellegéből adódóan nem érintettek, úgy a párral dolgozunk közösen, azonban ha a gyermekek is részei a felmerülő problémának, úgy érdemesebb azt a család összefüggéseiben megközelíteni.

A konzultációk során két szakember vesz részt, akik megfigyelik a tagok közötti interakciós mintázatokat, feltárják az erőforrásaikat, eszközöket, megoldási technikákat javasolnak, és a családot, mint önmaguk legjobb szakértőit vonják be a nehézséggel való eredményes megküzdési mód kialakításába.

Az ülések hossza 90 perc és jellemzően két- vagy háromheti a találkozások rendszeressége. Más terápiás irányzatoktól eltérően nem tart évekig, hatása már néhány alkalom után is érezhető lehet.

Milyen esetekben javasolt?

- Konfliktusos kapcsolati légkör
- Ha szeretnének tenni kapcsolatuk minőségének javításáért
- Ha nem értenek egyet gyermeknevelési kérdésekben
- Problémák a szülő-gyermek kapcsolatban

- Pszichés tünetek észlelése a gyermeknél
- Családi veszteség, gyász, melyet nem tudnak feldolgozni
- Élethelyzetbeli krízisek esetén
- Kommunikációs nehézségek a családtagok között